+36-1- 201-7337  K&H Bank: 10200830-32310119-00000000 OTP Bank: 11705008-20041982-00000000 ombke@ombkenet.hu

Ismét sikeres volt a IV. Baksa Csaba Kárpát-medencei Földrajz- és Földtudományi Verseny

 

Az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület koordinálásával, a Földtudományi Civil Szervezetek Közössége (FÖCIK) tagegyesületei szervezésében valósult meg idén is a nemzetközi szakmai verseny.

 

A Földtudományi Civil Szervezetek Közössége a Kulturális és Innovációs Minisztérium által a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával valósíthatta meg az idei programjait.

A projekt megvalósítása érdekében a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatási szerződést kötött a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központtal.

 

A „hagyomány-teremtő” céllal a kárpát-medencei középiskolások részére 2021-ben szervezte meg a FÖCIK először a Kárpát-medencei Földrajz- és Földtudományi Versenyt (2023-tól a FÖCIK alapítója, a Magyarhoni Földtani Társulat néhai elnöke, Baksa Csaba tiszteletére Baksa Csaba Kárpát-medencei Földrajz- és Földtudományi Versenynek neveztük el), ami komoly sikert aratott. Azóta is együttműködve az MTA Könyvtár és Információs Központtal és a HUN-REN SZTAKI-val szerveztük meg idén már 4. alkalommal a FÖCIK Versenyt.

 

Az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottsága az idei évben is vállalta a verseny védnökségét. A Versenybizottság kisebb változásoktó a kezdetektől sokat dolgozik azon, hogy a diákok érdekes feladatokkal találkozzanak és új ismeretekkel gyarapodjanak. A Versenybizottság az előző évi lebonyolítási rendszeren nem változtatott. A Versenybizottság szeptember 3-ától hetente ülésezett annak érdekében, hogy minden fordulóra időben kész legyenek a verseny feladatsorai.

 

A FÖCIK Verseny széles összefogással valósult meg, a FÖCIK tag egyesületei, magyarországi és külhoni pedagógus szervezetek, a HUN-REN SZTAKI, a MOL Nyrt, a Miskolci Egyetem Műszaki Föld- és Környezettudományi Kara, az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága, az MVM CEEnergy, valamint a HungaroMet részvételével, illetve támogatásával.

 

A csapatok szeptember 30-ig regisztrálhattak a versenyre. Idén 59 3 fős (+1 felkészítő pedagógus) csapat regisztrált. A versenyző csapatok közül 13 határon túli volt, ezen belül 8 csapat a Felvidékről, 3 Erdélyből, 1-1 Kárpátaljáról és a Vajdaságból regisztrált.

 

A Verseny öt fordulóból állt:

  1. Kő kövön megmarad! – élettelen természeti értékeinkkel, a kőzetburokkal (belső erők, földtan, földtörténet, geofizika, barlangászat és bányászat stb.) kapcsolatos feladatok
  2. Nemcsak térkép e táj! – térképészettel, geoinformatikával, tájföldrajzzal, a külső erők felszínformálásával és légköri jelenségekkel, meteorológiával, klimatológiával, vízrajzzal, a földrajzi övezetességgel és a vonatkozó természettudományi ismeretekkel kapcsolatos feladatok
  3. A Kárpát-medence csodás tájai – Csoportfeladat, melyben a versenyző csapatoknak legfeljebb 5 perces kisfilmet kell készíteniük egy szabadon választott tájvédelmi körzetről vagy természeti értékről. A csapatok által benyújtott versenyfilmeket a szervezők a FÖCIK honlapján vagy hivatalos YouTube csatornáján közzéteszik.
  4. Elődöntő: Az online fordulók legjobb 16 helyezett csapata mérhette össze tudását a 2024. november 9-én, személyes jelenléttel megrendezésre került elődöntőn, amit az SZTFH Stefánia úti székházában tarthattunk meg, ami a hazai földtudományok „szentélye”. Az elődöntőn egy tesztet kellett megoldaniuk a csapatoknak, ami kb. 45 percet vett igénybe. Az elődöntő legjobb 8 csapata alkotta döntő résztvevőit.
  5. Döntő: A döntőben interaktív feladatokat, kvízeket oldottak meg egymással versengve a csapatok. A feladatok egy részében a leggyorsabban jelentkező csapatot illette meg a válaszadás lehetősége, ahol a jó válaszokért plusz pont járt, míg a rosszakért pontlevonás. A gyorsan változó sorrendet a csapatok folyamatosan nyomon követhették egy kivetítőn. A döntő kb. 2,5 óra hosszú volt.

 

A Verseny magas színvonala és az izgalmas döntő lebonyolítása idén is Gruber László és Alexa Péter tanár uraknak köszönhettük.

 

A döntő első három helyezett csapata és a legjobb kisfilmet készítő csapat boldogan vehette át a kiírásban szereplő fődíjakat, de az összes résztvevő csapat a FÖCIK tagegyesületeknek és a támogatóknak köszönhetően értékes könyv és tárgyi ajándékokkal távozhatott.

 

Reméljük, hogy jövőre is lehetőségünk lesz a versenyt megszervezni!

 

Budapest, 2024.11.12.

 

Zelei Gábor

elnök

FÖCIK